piątek, 9 września 2011

Dziękuję za Zgreda


Kilka dni temu skończyłem lekturę „Zgreda” Rafała Ziemkiewicza. Nie będę pisał recenzji bo wiele ich było, a i kwalifikacji nie posiadam, ale chcę mojemu Szanowanemu Imiennikowi podziękować, za jedną z najlepszych powieści jakie czytałem, a na pewno najlepszą współczesną.

Nie wiem ile jest w tej książce Pana, panie Rafale, ale nie jest to istotne. Dziękuję Panu za wzorzec ojcostwa, który Pan przedstawił. Zapewne znajdą, lub znaleźli, się już tacy, którzy wypomną Panu, ze promuje Pan rozwody. Ale ja z autopsji wiem, że rodzice „niesakramentalni” też mogą przekazać dzieciom wartości i wiarę. Tytułowy Zgred jako ojciec i mąż – rewelacyjny.
Dziękuję za ukazanie dylematów wielu publicystów, mamionych możliwością realnego wpływu na politykę i – de facto – uzależnieniem się od partyjnych władz. Nie jest to dobra droga, co ukazują perypetie Radia Maryja i o. Rydzyka, który – pamiętam to doskonale – angażował się po stronie konkretnych partii czy postaci (Wałęsa, Krzaklewski, AWS, LPR etc) i zawsze wychodził na tym jak Zabłocki.
Dziękuję za przedstawienie naszej rzeczywistości społeczno – polityczno – gospodarczej, w sposób niby publicystyczny, ale jednak bardzo osobisty. Tak jak to widzi wielu z nas.
Dziękuję za prawdziwie współczesną powieść o nas, o Polsce, o tym co nas boli, co nas trapi.
Jest to książka głęboko refleksyjna. Z jednej strony smutna – bo nie daje żadnej nadziei na zmianę sytuacji w Polsce; z drugiej – pełna nadziei, którą znajdujemy w rodzinie, przyjaciołach. Pełna nadziei jest też poczucie moralnego zwycięstwa, choć w rzeczywistości myślenie propolskie i konserwatywne jest spychane do katakumb. Nadzieję też niosą ostatnie strony zgreda – Rafalski upatruje jej w tym tłumie, który gromadzi się, aby oddać hołd zmarłej parze prezydenckiej. Jak to się skończyło – wiemy, co nie zmienia wymowy książki.
Dziękuję!

1 komentarz :

  1. NIeangażowanie się po stronie postaci, z którymi się zgadzamy jest nielogiczne. POlityka nie jest złem, czy rzeczą, ktorą nie wolno się zajmować. Jak jedna partia wspiera wartości Kośćioła, a druga nie, to automatycznie trzeba się po stronie tej pierwszej opowiedzieć, jeśli się jest katolikiem. Bo przecież nie ma czegoś takiego, jak neutralność światopoglądowa. NIe wiem o co chodzi z tym promowaniem rozwodów, bo niem czytałem ksiąśżki, ale wiem, że choć są sytuacje trudne rozwód zawsze winien być przemilczany, albo krytykowany,. by mówienie o nim, czy pokazywanie go nie zostało wzięte za pochwałę.

    OdpowiedzUsuń